Amžinė eksudacinė geltonosios dėmės degeneracija

EKSUDACINĖ („ŠLAPIOJI“) AMŽINĖ GELTONOSIOS DĖMĖS DEGENERACIJA (EAGDD)

Tai lėtinė akių liga, kuri sukelia matymo pablogėjimą centrinėje regimojo lauko dalyje. Eksudacinei makulos (arba geltonosios dėmės) degeneracijai būdingas paburkimas, atsiradęs dėl kraujagyslių pralaidumo centrinėje tinklainės dalyje.

EAGDD yra viena iš dviejų amžinės makulos degeneracijos formų (yra sausoji ir „šlapioji“ forma). Liga dažniausiai prasideda kaip sausoji forma vyresniame kaip 50m amžiuje. Dar nėra tiksliai žinoma, kas sukelia EAGDD atsiradimą.

„Šlapioji“ ligos forma gali vystytis dviem keliais:

  • Atsirandant gyslainės naujadarinėms kraujagyslėms, kurios dėl pakitusių sienelių praleidžia jomis tekantį kraują ir jį sudarantį skystį į aplinkinius audinius, t.y. tarp gyslainės ir tinklainės. Šis ligos tipas vadinamas gyslainės neovaskuliarizacija.
  • Kaupiantis skysčiui tarp gyslainės ir plono tinklainės sluoksnio, vadinamo pigmentiniu epiteliu. Šis ligos tipas vadinamas pigmentinio tinklainės epitelio atšoka.

Rizikos veiksniai: vyresnis amžius, baltoji rasė, moteriška lytis, rūkymas, nutukimas, padidėjęs arterinis kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, netinkama mityba (nepakanka vaisių ir daržovių),  I eilės giminaičiai, sergantys  šia liga.

Kada kreiptis į gydytoją oftalmologą?

  • Jei atsirado matymo pakitimų centriniame jūsų regėjimo lauke (atsirado dėmė prieš akį ar vaizdo kreivumas)
  • Jei pastebėjote, jog tapo sunkiau įžiūrėti spalvas ar smulkias detales

Diagnostiniai testai: Amslerio tinklelis– įvertinti centrinio matymo pakitimus, akių dugno apžiūra ir fotografija išplėtus vyzdžius, optinė koherentinė tomografija– neinvazinis tyrimas, leižiantis nustatyti pakitimus tinklainėje, angiograma– įvertinti akių dugno kraujagysles suleidus specialios kontrastinės medžiagos į veną.

Gydymas ir medikamentai

Eksudacinės makulos degeneracijos gydymo tikslas- sustabdyti ligos progresavimą.

Patariama vartoti maisto papildus su liuteinu, sveikai maitintis.

Gydoma vaistais, stabdančiais naujadarinių kraujagyslių susidarymą.  Tai kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus inhibitoriai. Lietuvoje yra registruoti 2 tokie medikamentai: Bevacizumabas (Lucentis) ir Ranibizumabas (Avastinas). Gydoma leidžiant šiuos vaistus į akies obuolio vidų (stiklakūnį).

Laiku diagnozavus ir pradėjus gydyti eksudacinę amžinę makulos degeneraciją, gali būti sustabdomas matymo blogėjimo progresavimas bei, kai kuriais atvejais, pasiekiamas matymo pagerėjimas.

Parengė gyd. Regina Liutvinaitė

Komentavimo galimybė išjungta.