Įvadas
Blefaritas yra dažna lėtinė uždegiminė vokų krašto liga, kuria gali sirgti ir vaikai, ir suaugusieji. Šiai ligai būdingi paūmėjimo ir remisijos periodai.Nors būklė nėra išgydoma, tačiau yra nemažai priemonių, padedančių kovoti su ligos sukeliamais simptomais.
Anatomiškai skiriami du blefarito tipai- priekinis ir užpakalinis. Esant priekiniam blefaritui, pažeidimas lokalizuojasi ant išorinės (priekinės) voko briaunos, kur tvirtinasi blakstienos. Užpakalinis blefaritas vystosi dėl uždegimo, kuris apima voko kremzlės (Meibomo) liaukų ištekamąsias angas ir lokalizuojasi ties vidine (užpakalinė) voko briauna, kuri liečiasi su akies obuoliu. Užpakalinis blefaritas kartais dar gali būti vadinamas Meibomo liaukų disfunkcija.
Lėtinis blefaritas gali sukelti diskomfortą, šaltų miežių atsikartojimą, junginės/ragenos fliktenas su antrine neovaskuliarizacija (naujų kraujagyslių susidarymu) ir randėjimą. Nors komplikacijos nėra dažnos, bet minėti pokyčiai vaikams gali lemti regos aštrumo sumažėjimą ir sukelti ambliopiją (akies tinginystę).
Kas sukelia blefaritą nėra tiksliai žinoma.
Vokuose gaminami riebalai normaliai kūno temperatūroje turėtų būti skysti. Riebalinės (Meibomo) liaukutės esančios tiek viršutiniame tiek apatiniame voke gamina riebalus, padedančius išsaugoti ašarų plėvelės stabilumą. Blefarito metu riebalai yra tirštesni, nesusimaišo su ašarų plėvele, užkemša liaukutes. Dėl sulėtėjusios riebalų apytakos liaukutėse bakterijų, įprastai gyvenančių riebalinėse liaukutėse, padaugėja. Imuninė sistema sureagavusi į padidėjusį bakterijų skaičių išskiria įvairias medžiagas, sukeliančias uždegimą. Dėl to ir pasireiškia ligos simptomai: vokų krašto paraudimas, akių sausumas, paraudimas.
Gydymas:
- Šilti kompresai
- Vokų higiena
- Antibiotikai (lašais ar tabletėmis)
- Vietiniai priešuždegiminiai preparatai
Pirmo pasirinkimo gydymas yra šilti kompresai ir vokų higiena.
Kompresai suskystina Meibomo liaukos sekretą ir pagerina jo nutekėjimą. Esant ūmiam blefaritui, kompresai turėtų būti laikomi 5-10 minučių ir dedami 2-4 kartus per dieną, o tarp paūmėjimų juos galima dėti rečiau. Naudinga po šilto kompreso švelniais sukamaisiais judesiais pamasažuoti akies voko kraštą, ypač jei tai užpakalinis blefaritas.
Gydant blefaritą, svarbu tinkama ir ilgalaikė vokų krašto higiena. Nuo paties voko krašto (ne nuo voko odos) turi būti pašalinamos prilipusios pleiskanos, traiškanos, nuvalomos liaukų žiotys. Valymui naudojamas praskiestas kūdikių šampūnas. Valant voko kraštą, stengtis neliesti akies obuolio.
Kartais skiriami antibiotikų- steroidų tepalai. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo ir atsako į gydymą.
Geriami antibiotikai neretai skiriami ilgais 2-3 mėnesių kursais, ypač esant Meibomo liaukų disfunkcijai bei nepadedant kitiems gydymo būdams. Suaugusiesiems skiriamas doksiciklinas, tačiau dėl šalutinių poveikių (labiausiai dėl dantų spalvos pasikeitimo) vaikams šių antibiotikų vartojimas yra apribotas. Vaikų amžiuje klinikiniais tyrimais įrodytas eritromicino efektyvumas. Jo naudojimą kartais apriboja tai, jog vaistą reikia skirti kelis kartus per dieną. Suaugusiems azitromicino efektyvumas gydant užpakalinį blefaritą įrodytas daugelio klinikinių tyrimų. Azitromicino ir eritromicinos veikimo mechanizmas toks pat (veikia riebalų liaukų sekreto sudėtį, pasižymi priešuždegiminiu ir antibakteriniu poveikiu). Dėl ilgesnės veikimo trukmės azitromiciną reikia gerti tik vieną kartą per dieną, susidaro šio vaisto didesnė koncentracija audinyje, todėl turi stipresnį antibakterinį veikimą, taip pat turi mažesnį šalutinį poveikį virškinimo traktui. Tetraciklinų grupės preparatai gali sukelti fotosensitizaciją (jautrumą UV spinduliams), virškinimo trakto sutrikimus, vaginitą (makšties uždegimą) ir labai retai azotemiją.
Gliukokortikosteroidų trumpi kursai skiriami esant išreikštai junginės injekcijai, kraštiniam keratitui, fliktenoms. Steroidų lašai ar tepalai skiriami kelis kartus per dieną. Sumažėjus simptomams steroidų skyrimo dažnis sumažinamas. Pakartotinai vėl skiriami paūmėjus simptomams. Ilgalaikis skyrimas dėl šalutinių poveikių (padidėjusio akispūdžio, kataraktos išsivystimo) turėtų būti vengiamas.
Parengė gyd. Ernesta Strelkauskaitė