Patarimai silpnaregiams
Geriau matyti gali padėti ne tik įprasti optiniai prietaisai (akiniai, didinamieji stiklai), bet ir kitos paskirties elektroniniai įrenginiai, elektroninių knygų skaityklės bei fototechnika.
Fototechnika
Labiausiai tinka skaitmeniniai fotoaparatai, filmavimo kameros ir mobilieji įrenginiai su fotoaparatu (mobilieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai), kuriuose įdiegta optinio priartinimo funkcija (angl. optical zoom). Atkreipkite dėmesį, kad skaitmeninio priartinimo (angl. digital zoom) funkcija naudotis neverta, nes vaizdas nepriartinamas, o tik koreguojamas. Optinio priartinimo funkcija galima pasinaudoti, jei reikia įžiūrėti paveikslėlius arba užrašus, prie kurių neįmanoma priartėti tiek, kad juos būtų galima perskaityti.
Prietaiso objektyvas nukreipiamas į reikiamą objektą, objekto vaizdas priartinamas naudojantis skaitmeninio priartinimo funkcija ir nufotografuojamas. Jeigu jį vis dar sunku įžiūrėti, galima „apkirpti“ nuotraukos kraštus naudojantis prietaise įdiegto nuotraukų redagavimo įrankių rinkinio arba nuotraukų redagavimo programos [crop] funkcija, tada centre esantis objektas tampa geriau matomas.
Elektroninių knygų skaityklės
Kitas elektroninis prietaisas, suteikiantis daugiau patogumo skaitant, yra elektroninių knygų skaityklės arba elektroninių knygų skaitymo programos, skirtos mobiliesiems įrenginiams (įprastiems kompiuteriams, planšetiniams kompiuteriams ir išmaniesiems telefonams).
Planšetiniai kompiuteriai ir mobilieji telefonai, net įprasti kompiuteriai elektroninėms knygoms skaityti tinka, ypač tada, kai tekstas ar jo iliustracijos spalvotos, bet svarbiausias jų trūkumas yra šviečiantis ekranas: kad ir kokios aukštos kokybės jis būtų, šviesa vis tiek dirgina akis, ir jos greičiau pavargsta.
O skaityklių ekranams gaminti naudojama elektroninio rašalo [angl. EInk] technologija. Svarbiausias skaityklių trūkumas – nespalvotas ekranas. Daugumos skaityklių ekranas savaime nešviečia. Skaityti jame rodomą tekstą yra tas pats,, kaip skaityti ant popieriaus arba plastiko atspausdintą tekstą. Skaitymas tokiame ekrane tikrai mažiau vargina akis.
Skaityklės ekrane rodomas tekstas yra aiškus ir ryškus, lengvai įskaitomas. Galima pasirinkti teksto dydį, šriftą, sukeisti fono ir teksto spalvas (pagal numatytuosius nustatymus fonas būna baltas, o tekstas – juodas).
Būtent todėl skaityklėmis rekomenduojama naudotis žmonėms, kurių regėjimas silpnas.
Skaityklėms tinkamų elektroninių knygų įvairiomis kalbomis (taip pat ir lietuviškai), tiek mokamų, tiek nemokamų, galima nesunkiai rasti internete.
Parengė Aušra Patalaitė