Presbiopija yra akomodacijos (akomodacija – akies prisitaikymas aiškiai matyti iš įvairaus atstumo) susilpnėjimas, dėl kurio tampa sunku sufokusuoti žvilgsnį žiūrint į arti esančius objektus. Tai yra natūralių organizmo pokyčių dalis, pasireiškianti sulaukus 40 m. amžiaus. Pagrindinis jos požymis – atsiradęs poreikis atitraukti skaitomą tekstą toliau nuo akių, kad ryškiau matytųsi. Žmonėms, kurie gerai mato į tolį, reikia skaitymo akinių, o tiems, kurie dėvi tolumo akinius, reikia skirtingo stiprumo akinių toliui, kompiuteriui ir artumui.
Yra keletas presbiopinių stiklų dizaino variantų, todėl galite išsirinkti geriausiai atitinkantį Jūsų poreikius. Akiniai parenkami individualiai, atsižvelgiant į amžių, esamas bei darbo pobūdį. Parduotuvėse galima įsigyti jau pagamintus skaitymo akinius, tačiau tokia korekcija gali būti netiksli: neatsižvelgiama į galimą skirtumą tarp akių, reikiamą astigmatizmo korekciją, atstumą tarp vyzdžių.
Skaitymo akiniai. Pritaikyti tik darbui iš arti (skaitymui, rašymui ar pan.). Pakėlus akis, toliau esantys daiktai atrodo neryškūs. Šie akiniai tinkamiausi tiems, kurie didelę laiko dalį praleidžia žiūrėdami į artimus objektus, nereikia dažnai nukreipti žvilgsnio į įvairiu atstumu esančius daiktus. Jei gerai matote į tolį galite rinktis siaurą skaitymo akinių rėmą (half eye), kuris leis pražiūrėti pro viršų, ir akinių lęšiai netrukdys aiškiai matyti toliau esančių daiktų.
Progresiniai ir bifokiniai akiniai patogesni tiems, kuriems reikalinga ir tolio korekcija. Progresiniuose stikluose tolio (viršutinėje dalyje) ir artumo (apatinėje dalyje) korekcija palaipsniui pereina viena į kitą. Nėra išoriškai matomos zonų pasikeitimo linijos. Toks nuoseklus perėjimas leidžia gerai matyti bet kokiu atstumu esančius objektus, judinant galvą aukštyn-žemyn. Dėl sudėtingo progresinių stiklų veikimo principo gali būti sunkiau prie jų priprasti. Paprastesnis progresinių akinių variantas – vadinamieji kabinetiniai. Jie skirti žiūrėti artimu bei vidutiniu atstumu (iki 2m.). Kadangi šie akiniai nepritaikyti žiūrėjimui į tolį, vairuoti su jais negalėsite.
Bifokiniuose stikluose yra dvi skirtingos laužiamosios galios sritys: viršutinė skirta toliui, apatinė artumui, atskirtos iš išorės matoma linija. Pagrindinis trūkumas – neryškus tarpiniu atstumu esantis vaizdas (pvz. kompiuteris ar pašnekovas) .
Akomodacija mažėja palaipsniui, todėl turėkite omenyje, kad pradėjus nešioti presbiopinius akinius jų receptas keisis kas porą metų (stiprės skaitymo priedas). Šie pokyčiai gali tęstis iki maždaug 60-ies metų amžiaus. Nešiojami akiniai nepablogins Jūsų regėjimo ir nepagreitins presbiopijos progresavimo.
Kadangi dauguma skaitymo akinių yra „pliusiniai“, t.y. jų stiklai išgaubtos formos, jiems būdingas vaizdą didinantis efektas.
Nepamirškite, kad tinkamai parinkti turi būti ne tik akinių stiklai, bet ir rėmeliai. Prieš juos įsigydami, su optikos konsultantu aptarkite savo poreikius, perspėkite kokius stiklus planuojate užsakyti.
Parengė gydytoja Dovilė Norvydaitė