Epiretininė membrana (ERM) priskiriama geltonosios dėmės sindromų grupei, kurių metu pažeidžiama už centrinį matymą atsakinga tinklainės vieta.
Ligos metu ant geltonosios dėmės (makulos) susiformuoja plona plėvelė, kuri deformuoja makulos kontūrą ir sukelia jos paburkimą. Taip suardomi tarpląsteliniai tinklainės ryšiai, o tai nulemia centrinio matymo didesnio ar mažesnio laipsnio pažeidimą. Prie paburkimo dar prisideda ir makulos raukšlėtumas – vaizdas tampa kreivas, tiesios linijos iškrypusios. Procesui užsitęsus, blogėja matymas ir pakitimai tampa negrįžtami.
Vienintelis efektyvus epiretininės membranos gydymo būdas yra chirurginis. Ar Jums bus rekomenduotas chirurginis gydymas, priklausys nuo regos aštrumo ir simptomų sunkumo. Dažniausiai operacija atliekama, kai regos aštrumas mažesnis negu 0,5 (su akinių korekcija) ir esant vaizdo kreivinimui. Operacija vadinama pars plana vitrektomija. Tai sudėtinga operacija, kurios metu naudojant mikrochirurginius instrumentus įeinama į akies vidų, pašalinamas stiklakūnis ir specialiu pincetu vos poros mikronų storio membrana „nulupama“ nuo geltonosios dėmės. Operacijos metu gali tekti šalinti lęšiuką ir jį pakeisti dirbtiniu. Ar bus keičiamas lęšiukas, Jus informuos chirurgas. Nepašalinus lęšiuko netolimoje ateityje gali reikti jį šalinti ir implantuoti dirbtinį.
Operacijos tikslas – sustabdyti matymo blogėjimą ir sumažinti vaizdo kreivinimą. Pašalinus ERM, sumažėja makulos paburkimas ir proceso progresavimas sustabdomas. Kartais, atsistačius ar regeneravus tinklainės nervinių ląstelių jungtims, galimas net dalinis centrinio matymo pagerėjimas.
Ligai diagnozuoti ir sekti būtina atlikti optinės koherentinės tomografijos tyrimą. Šio neinvazinio tyrimo metu galima pamatyti visus tinklainės sluoksnius, įvertinti geltonosios dėmės paburkimo dydį, epiretininės membranos laipsnį. Tyrimas atliekamas prieš operaciją ir po operacijos siekiant tiksliai ir objektyviai įvertinti operacijos rezultatą.
Svarbu žinoti, kad po epiretininės membranos pašalinimo operacijos gijimo periodas yra ilgas. Tinklainės ląstelių jungtims atsistatyti reikia 3 – 6 mėnesių. Taigi nauji akiniai po operacijos gali būti parinkti ne anksčiau nei po pusės metų. Tuo periodu galima parinkti laikinus akinius. Taip pat po operacijos reikia lašinti akių lašus mažiausiai 6 savaites. Rekomenduojama pas akių gydytoją po operacijos apsilankyti po 1 mėn., 3 mėn. ir pusės metų bei vėliau lankytis reguliariai dėl kitų vėliau išsivystyti galinčių akių ligų.
Parengė gyd. Augustina Grigaitė