Ambliopijos gydymas atropino lašais

Ambliopija, dažnai vadinama „tingine akimi“, yra regos vystymosi sutrikimas, kai akis nepasiekia amžiui būdingo regos aštrumo net ir nešiojant akinius. Negydant vaikystėje, regėjimo aštrumas ateityje gali ir nebepagerėti. Vienas veiksmingų ambliopijos gydymo metodų yra „stipriosios“ akies penalizacija („baudimas“) naudojant atropino lašus.

KAIP TAI VEIKIA?

Atropinas – tai vaistas, kuris plečia vyzdį ir laikinai paralyžiuoja akies fokusavimą atliekančius raumenis, sukeldamas neryškų matymą ta akimi. Kai atropino lašai vartojami į ,,stipriąją” akį, tampa sunkiau atlikti užduotis iš arti, tokias kaip skaitymas ar žaidimai su smulkiais objektais, todėl daugiau naudojama “tingi“ akis, taip stimuliuojant jos regos vystymąsi. Šis metodas yra alternatyva ,,stipresnės” akies dengimui arba taikomas kaip papildomas gydymas.

KAIP DAŽNAI LAŠINAMAS ATROPINAS?

Atropino lašų dozė ir vartojimo dažnis priklauso nuo ambliopijos sunkumo, vaiko amžiaus (dažniausiai 1 kartą per dieną). Gydytojas oftalmologas Jums išrašys receptą ir nurodys, kokiu laiko intervalu reikės šį vaistą vartoti.

STEBĖJIMAS

Reikalingi reguliarūs apsilankymai pas gydytoją oftalmologą, kad būtų stebima pažanga ir prireikus koreguojamas gydymo planas. Jūsų akių gydytojas įvertins „silpnesnės“ akies regėjimo aštrumo progresą bei galimus šalutinius simptomus.

SVARBU

  • Nuoseklumas: Nuoseklus atropino lašų vartojimas pagal gydytojo rekomendacijas yra labai svarbus gydymo rezultatams pasiekti.
  • Priežiūra: Užtikrinkite, kad vaikai būtų prižiūrimi vartojant lašus, kad būtų išvengta perdozavimo ar netinkamo vartojimo.
  • Kontrolė: Palaikykite atvirą bendravimą su savo gydytoju oftalmologu, kad galėtumėte laiku pranešti apie bet kokius rūpesčius ar šalutinius poveikius.
  • Jautrumas šviesai: Dėl vyzdžio išsiplėtimo gydoma akis gali tapti jautresnė šviesai. Rekomenduojama nešioti akinius, turinčius apsauginę dangą nuo ultravioletinių spindulių. Išliekant šiam nusiskundimui, rekomenduojama lauke nešioti akinius nuo saulės. Vykstant atostogauti į saulėtus kraštus, rekomenduojama likus savaitei iki išvykos atropino lašų vartojimą nutraukti dėl galimo kenksmingo UV spindulių poveikio tinklainei (informuoti apie tai savo gydytoją oftalmologą vizito metu).

Labai svarbu naudoti šį vaistą taip, kaip nurodyta gydytojo oftalmologo (t.y. nesumaišyti akies į kurią paskirtas gydymas, lašinti reguliariai kaip nurodyta).

KAIP LAŠINTI LAŠUS:

  1. Nusiplaukite rankas.
  2. Švelniai patraukite gydytojo nurodytos akies apatinį voką.
  3. Į gydytojo nurodytą akį įlašinkite 1 lašą atropino. Jei nesate tikras, ar lašas pateko į akį, nelašinkite pakartotinai.
  4. Iškart švelniai uždėkite pirštą tarp vidinio akies kampo ir nosies ir švelniai spausdami palaikykite apie 30 sekundžių.
  5. Nuvalykite likusį vaistų perteklių nuo vokų, skruosto.
  6. Iškart nusiplaukite rankas, siekdami išvengti vaistų patekimo į Jūsų akis;
  7. Atropinas išplės vyzdį ir vaizdas iš arti bus susiliejęs (nutraukus gydymą efektas gali trukti nuo 2 iki 3 savaičių).
  8. Stipresni šalutiniai simptomai yra labai reti. Jei pasireikštų žemiau išvardinti šalutiniai simptomai, nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją oftalmologą ar savo šeimos gydytoją.

ŠALUTINIAI SIMPTOMAI:

  • pakilusi temperatūra, karščiavimas, odos paraudimas;
  • burnos išsausėjimas, troškulys;
  • alerginė odos reakcija aplink akis;
  • haliucinacijos, košmarai;
  • irzlumas, hiperaktyvumas;
  • nemiga;
  • padažnėjęs pulsas, dusulys.

Atropino penalizacija yra patikrintas ir efektyvus ambliopijos gydymo būdas. Suprasdami gydymo procesą ir laikydamiesi paskirtų rekomendacijų, pacientai gali pasiekti geresnį regėjimo aštrumo rezultatą. Jei turite klausimų nedvejodami aptarkite juos su savo gydytoju oftalmologu.

Parengė Rytenis Šklėrius

Komentavimo galimybė išjungta.