Mikrožvairumas – tai mažo kampo žvairumas (paprastai mažiau nei 10 prizminių dioptrijų), kai yra sutrikęs centrinis abiejų akių vaizdų suliejimas, o periferinis – nesutrikęs.
Dažniausiai akis yra šiek tiek nukrypusi į vidų, rečiau – į išorę. Šio tipo žvairumas yra nustatomas tik specialiais testais. Tėvai mikrožvairumo nepastebi.
Priežastys:
- paprastai tai yra įgimta būklė – fiksacijos geltonojoje dėmėje reflekso sutrikimas arba negebėjimas sulieti abiejų akių vaizdų.
- gali būti diagnozuojamas po žvairumo ištaisymo operacijos, dažniausiai jaunesniems nei 2 metų pacientams, kurių liekamasis nuokrypis po operacijos yra mažesnis nei 8 prizmės dioptrijos.
- anizometropija (refrakcinės ydos skirtumas tarp akių).
- geltonosios dėmės ligos (centrinė akies tinklainės dalis, užtikrinanti aštrų regėjimą).
- paveldėjimas.
Simptomai:
- paprastai nustatomas sutrikęs trimatis (stereo) regėjimas.
- mažesnis regėjimo aštrumas vienoje akyje (ambliopija).
Gydytojai mikrožvairumą nustato akies degimo/atidengimo testu, 4 prizminių dioptrijų testu, įvertina abiakį regėjimą keturtaškiu bei trimatį regėjimą specialias testais.
Gydymas:
- refrakinės ydos korekcija, paprastai žvairuojančiai akiai yra reikalingas didesnės refrakcijos ydos lęšis (dėl anizometropijos). Akiniai turi būti nešiojami nuolat, norint pagerinti/ išlaikyti trimatį matymą, išvengti ambliopijos.
- jei yra ambliopija – gerosios akies dengimas priklausomai nuo ambliopijos gylio. Akies dengimas tęsiamas iki tol, kol regėjimo aštrumas nustoja gerėti, stabilizuojasi.
- chirurginis gydymas netaikomas dėl mažo žvairumo kampo.
Žvairuojančios akies matymas pagerėja ne visada net ir taikant teisingą gydymą, dažniausiai lieka bent 1 eilutės skirtumas tarp akių.
Mikrožvairumas nėra išgydomas, bet negydomas gali progresuoti į pastebimą žvairumą.
Parengė gyd. Gabrielė Jonaitytė